خانه / معماران برتر / زندگی نامه / زندگی نامه و آثار زاها حدید ، برترین معمار معاصر زن

زندگی نامه و آثار زاها حدید ، برترین معمار معاصر زن

زندگی نامه و آثار زاها حدید

زندگی نامه و آثار زاها حدید
زندگی نامه و آثار زاها حدید

مقدمه

زاها حدید یک معمار زن عراقی انگلیسی بود. او اولین زنی بود که جایزه معتبر پریتزکر را دریافت کرد.
او به عنوان طراحی بسیار برجسته به دلیل شکل طراحی های همه جانبه و فراوان از نقاط دید مختلف شناخته شده است و پیشگام سبک معماری معاصر آوانگارد است. او در سطح بین المللی به دلیل سبک های تجربی و طرح های نوآورانه اش شناخته شده است. از جمله کارهای برجسته  زاها حدید می توان به  طراحی مرکز بازی های المپیک ۲۰۱۲ لندن و موزه هنر های گسترده در ایالات متحده اشاره کرد.
حدید در یک خانواده ثروتمند در بغداد متولد شد و  تحصیلاتش را به صورت سطح بالا و لوکس ادامه داد. وی دوران تحصیل اش در مدارس شبانه روزی در انگلستان و سوئیس گذراند. او به کار خود اطمینان بالایی داشت و به حدی هوشمند و جاه طلب بود که بیان می کرد روزی در معماری بین حرفه ای ها قرار می گیرد.

زاها حدید قبل از رفتن به لندن به دانشکده معماری و انجمن معماری ریاضیات در دانشگاه آمریکایی بیروت رفت. او در نهایت به انگلیس رفت و به یک شهروند بریتانیایی تبدیل شد و طراحی و معماری خود را آغاز کرد که بسیار موفق بود. طرح های نوآورانه و سبک های تجربی او توجه بین المللی را به خود جلب کرد و در طی چند سال به عنوان یک معمار مشهور جهانی معرفی شد. او همچنین بعد از شهرت حرفه ای، آموزش را دنبال می کرد.

 

زندگی نامه و آثار زاها حدید

 

دوران کودکی زاها حدید

زاها محمد حدید در تاریخ ۳۱ اکتبر ۱۹۵۰ در بغداد عراق در یک خانواده با نفوذ وقدرتمند متولد شد.  پدر او، محمد حاج حسین حدید، یک صنعتگر و بنیانگذار حزب ملی دموکراتیک در عراق بود. مادر وی، وجیح الصبونجی، هنرمند بود.
پرورش زاها حدید بیشتر تحت تاثیر پدر فوق العاده موفق او بو. در دوران تحصیلات ابتدایی او به یک مدرسه کاتولیک رفت که شامل دانش آموزان فرانسوی، مسلمان و یهودی بود. ولی خود زاها حدید از یک خانواده عرب مسلمان سنی بود.
او تحصیلات متوسطه خود را در “مدرسه ای آمریکایی” در بیروت آغاز کرد و رشته اصلی او ریاضیات بود. در سال ۱۹۷۲، او به لندن رفت تا رشته معماری را در «انجمن معماری» دنبال کند. در آنجا ، او با چندین استاد و دانشجو آشنا شد که در دفتر معماری متروپولیتن به شریک کاری هم تبدیل شدند و کار حرفه ای خود را آغاز کردند.

زندگی نامه و آثار زاها حدید

 زندگی نامه و آثار زاها حدید :نمونه کارها و آثار زاها حدید

او در سال ۱۹۷۷ هنگامی که در دفتر معماری متروپولیتن کار میکرد  شروع به تدریس در انجمن معماری کرد.
زاها حدید در سال ۱۹۸۰ شرکت خود را تاسیس کرد. امروزه ۳۵۰ نفر در آن شرکت مشغول به کار هستند.
نخستین پروژه موفق او ایستگاه آتشنشانی ویترا در آلمان بود که به یک موزه تبدیل شد این پروژه از سال ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۳ به طول انجامید.

 

آثار زاها حدید:  ایستگاه آتشنشانی ویترا در آلمان
آثار زاها حدید: ایستگاه آتشنشانی ویترا در آلمان

در سال ۱۹۹۴، او به عنوان طراح ” خانه اپرا کاردیف ” در ولز انتخاب شد. این پروژه برای او  تبلیغ خوبی بود  و به شهرت افزود، اما متاسفانه این پروژه برای ساختن تامین مالی نشد.
یکی دیگر از موفقیت های بزرگ او طراحی مرکز هنر های معاصر روزنتهال در سال ۱۹۹۸ بود. این پروژه اولین کار زاها حدید بود که باعث گرفتن جایزه از موسسه سلطنتی معماران بریتانیا و موسسه معماران شیکاگو آمریکا شد.

زندگی نامه و آثار زاها حدید

آثار زاها حدید : مرکز هنر های معاصر روزنتهال
آثار زاها حدید : مرکز هنر های معاصر روزنتهال

او در حرفه خود به عنوان یک استاد شناخته شد و در سال ۱۹۹۰ در دانشگاه ایلینوی، دانشکده معماری شیکاگو، استادیار شد. همچنین در دانشگاه های بزرگی مانند هامبورگ ، اوهایو و کلمبیا به عنوان استاد مهمان حضور داشت.
در سال  ۲۰۰۵ او به عنوان طراح “مرکز المپیک” برای “بازی های المپیک ۲۰۱۲” انتخاب شد. در حال حاضر طرح های او برای بازی های المپیک ۲۰۲۰ توکیو در حال اجرا است.

در سال ۲۰۰۳، او ساختمان “مرکز لوئیس ریچارد روسنتال برای هنر معاصر” را تکمیل کرد،^ این اولین موزه آمریکایی طراحی شده توسط یک معمار زن است  و نیویورک تایمز اعلام کرد که “مهم ترین ساختمان آمریکایی بعد از جنگ سرد” این ساختمان بوده است.
در سال ۲۰۱۰ طراحی موزه ملی ماکسی در رم، که یکی دیگر از طرح های زاها حدید بود، برنده جایزه استرلینگ شد. گفته می شود این موزه  یک شاهکار معماری در کنار عجایب باستانی رم است.

موزه ملی ماکسی در رم
موزه ملی ماکسی در رم

 

 

زندگی نامه و آثار زاها حدید : جوایز معماری زاها حدید

او تعداد بیش از ۱۰۰ جایزه معتبر دارد . او اولین جایزه خود را در سال ۱۹۸۲ از موسسه برای معماری بریتانیا دریافت کرد.
در سال ۲۰۰۴، او اولین زن و یکی از جوانترین افرادی بود که جایزه پریتزکر برای معماری را دریافت کرد. این جایزه به عنوان بزرگترین افتخار معماری در سراسر جهان شناخته می شود.
در سال ۲۰۱۲ او به صورت افتخاری درجه فرمانده ارشد امپراتوری بریتانیا را دریافت کرد .
|در سال ۲۰۱۴ مرکز فرهنگی حیدر علی اف ، طراحی شده توسط حدید جایزه طراحی موزه طراحان را به دست آورد.

 

زندگی شخصی

حدید هرگز ازدواج نکرد و فرزندی نداشت. او به طور کامل زندگی خود را  به حرفه اش اختصاص داد. او بسیاری از کلیشه های اجتماعی را به عنوان یک الگو برای زنان مسلمان در هم شکست و فرصت های زیادی را برای تبدیل شدن زنان و مسلمانان به معماران بین المللی را به وجود آورد.
زاها حدید در اثر حمله قلبی در بیمارستان میامی در ۳۱ مارس ۲۰۱۶ جان خود را از دست داد.

 

دارایی های راها حدید

بعد از مرگ او ارزش دارایی های او بالای ۲۱۵ میلیون دلار تخمین زده شد که شامل سهام او در شرکت معماری ، تیم فوتبال ، برند عطر ، مد و لباس ، رستوران و … بوده است.

 

 

منبع :   thefamouspeople

 

معماری فرودگاه بین المللی پکن توسط گروه معماری زاها حدید

زندگی نامه فراک لویید رایت، معمار معاصر آمریکایی

زندگی نام لوییس کان، معمار تاثیر گذار معاصر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *