خانه / معماران برتر / زندگی نامه / زندگی نامه فرانک لویید رایت معمار مدرن و بی همتای آمریکایی

زندگی نامه فرانک لویید رایت معمار مدرن و بی همتای آمریکایی

 

زندگی نامه فرانک لویید رایت

زندگی نامه فرانک لویید رایت
زندگی نامه فرانک لویید رایت، معمار معاصر

 

زندگی نامه فرانک لویید رایت(کودکی)

فرانک لویید رایت در ۸ ژوئن ۱۸۶۷ در ویسکانسین متولد شد. (گرچه او اغلب روز تولد خود را به تاریخ ۸ ژوئن ۱۸۶۹ اعلام  می کرد، مدارک ثابت می کند که او در واقع در سال ۱۸۶۷ متولد شد.) مادرش، آنا لوییدجونز، معلم یک خانواده بزرگ در منطقه بهاری و سرسبز ویسکانسین بود، جایی که رایت بعدها خانه معروف خود، Taliesin را در آنجا ساخت. پدر وی، ویلیام کری رایت،  واعظ  و موسیقیدان بود. فرانک تابستان های خود را با خانواده  و مادرش سپری می کرد. او یک کودک  کنجکاو بود که عمیقا به چشم انداز های ویسکانسین دقت میکرد. او بعدا بیان میکرد که مدل سازی هایش با توجه به تپه ها و بافت هایی بود که در آن منطقه وجود داشت، چه در تابستان و چه در زمستان ها که یک دست سفید بودند. زندگی نامه فرانک لویید رایت
در سال ۱۸۸۵، رایت از دبیرستان عمومی در مدیسون فارغ التحصیل شد در آن زمان والدینش طلاق گرفتند و پدرش آن ها را ترک کرد. در آن سال، رایت در دانشگاه ویسکانسین در مدیسون برای تحصیل در مهندسی عمران مشغول به تحصیل شد. او برای پرداخت هزینه تحصیل خود و حمایت از خانواده اش کار می کرد. لویید به دلیل کمک در ساخت کلیسای وحدت به رئیس بخش مهندسی  و بخش معماری ارتقا یافت. آنجا بود که  تصمیم گرفت که در زمینه معماری فعالیت کند.

 

 زندگی نامه فرانک لویید رایت(تحصیلات و حرفه)

یک سال بعد از تصمیم لویید و سفرش به شیکاگو، به عنوان کارآموز در شرکت معماری شیکاگو آدلر و سالیوان، که به طور مستقیم تحت مدیریت لوئیس سولیوان، معمار بزرگ آمریکایی (معروف به پدر آسمان خراش ها)، کار کرد. سالیوان، که سبکهای اروپایی را برانگیخته و به زیبایی هرچه تمام اجرا می کرد ، نفوذ عمیقی در رایت ایجاد کرد،که در نهایت به رویای خود یعنی سبکی منحصر به فرد معماری آمریکایی دست یافت .  زندگی نامه فرانک لویید رایت
در سال ۱۸۸۹، یک سال پس از شروع کار برای لوئیس سولیوان، رایت ۲۲ ساله با کاترین توبین ۱۹ ساله ازدواج کرد. نتیجه این ازدواج شش فرزند بود. خانه آنها در حومه اوک پارک شیکاگو قرار داشت، که در حال حاضر به عنوان خانه و استودیو فرانک لوید رایت شناخته می شود. این خانه اولین شاهکار معماری او است. آنجا بود که رایت معماری شخصی خود را پس از خروج از آدلر و سالیوان در سال ۱۸۹۳ آغاز کرد. در همان سال، وی خانه وینسلو را در رودخانه جنگل طراحی کرد که با افکت افقی و گستردگی آن، فضای داخلی باز، اولین نمونه ای از سبک انقلابی رایت است ،که بعدها “معماری ارگانیک” نامگذاری شد.

 

خانه و استودیو فرانک لوید رایت
خانه و استودیو فرانک لوید رایت

 

در طول چند سال ، رایت یک مجموعه از خانه ها و ساختمان های عمومی را طراحی کرد که در نوع خود بی نظیرند. این خانه های فقط از مواد محلی و بومی و چوب بی رنگ ساخته شده اند و این امر زیبایی طبیعی آن خانه ها را دو چندان کرده است. معروفترین موزه ه ی “مدرسه پروری ” رایت شامل” خانه روبی” در شیکاگو و” معبد یونایتد” در پارک اوک است. این نمونه کارها او را مشهور کرد و در اروپا بسیار مورد تحسین قرار داد، در حالی که پیش از این او در محافل معماری در خارج از آمریکا تقریبا ناشناخته بود .  زندگی نامه فرانک لویید رایت

خانه روبی" در شیکاگو
“خانه روبی” در شیکاگو

 

" معبد یونایتد" در پارک اوک
” معبد یونایتد” در پارک اوک

 

در سال ۱۹۰۹ پس از گذشت ۲۰ سال ازدواج او، رایت ناگهان همسر و فرزندان خود را ترک کرد و با یک زن چنی به نام ماما ازدواج کرد و به آلمان رفت .
او در آلمان کارش را با ناشر برجسته ،ارنست واسموت، آغاز کرد تا نمونه کارهای خود را در بیین معماران برجسته دیگر در سطح بین الملل نمایش دهد.

رایت و همسر چنی اش پس از بازگشت به ایالات متحده،به سرزمین اجدادی رایت یعنی ویسکانسین نقل مکان کردند. او در آن جا او مشهورترین اثر زندگی اش با نام Taliesin را ساخت. با وجود اتفاقی که در سال ۱۹۱۴افتاد و یک خدمتکار، کل خانه او را آتش زد و همسر او و شش نفر دیگر نیز فوت کردند، رایت بلافاصله خانه ویران شده اش را ساخت .

 

مشهورترین اثر زندگی اش با نام تالیسین
مشهورترین اثر زندگی لویید : تالیسین

 

سال بعد، در سال ۱۹۱۵، امپراتور ژاپن سفارشی برای طراحی هتل امپریال در توکیو را به رایت داد. او هفت سال را صرف ساخت این هتل کرد و پس از ساخته شدن ادعا میکرد که این هتل در برابر زلزله مقاوم است . پس از یکسال از ساخت هتل زلزله بزرگ کانتو در سال ۱۹۲۳ اتفاق افتاد و این اتفاق صحت حرف رایت را در مورد زد زلزله بودن این هتل تایید کرد .

 

هتل امپریال در توکیو
هتل امپریال در توکیو

.در سال ۱۹۲۵ یک آتش سوزی دیگر تالیسین را نابود کرد این آتش سوزی در اثر مشکلات الکتریکی رخ داد که رایت دوباره مجبور به ساخت آن شد.
در سال ۱۹۲۸ رایت با اولگا که از خانواده معروفی بود ازدواج کرد .
آثار هنری او به دلیل افسردگی شدید در سال ۱۹۳۰ متوقف شد و او به تدریس مشغول شد.
او در سال ۱۹۳۲ دو کتاب منتشر کرد که به عنوان اساسی ترین کتاب های معماری مطرح شد.
در همان سال او یک مدرسه معماری در خانه خود تاسیس کرد .

 

زندگی نامه فرانک لویید رایت(سال های پایانی زندگی)

در اواسط دهه ۱۹۳۰ و نزدیک شدن به ۷۰ سالگی، رایت با واگذار کردن سرپرستی مدرسه معماری خود به دانشجویانش بازنشستگی خود را اعلام کرد.
در سال ۱۹۳۵ او به طور ناگهانی به طراحی یک اثر بسیار بزرگ در زندگی اش به کار معماری بازگشت. او یک ساختمان زیبای فالینگ واتر برای اقامت خانواده کاوفمن، پیتسبورگ ساخت .این خانه اکنون یک اثر ملی به شمار میرود.

 

ساختمان زیبا در فالینگ واتر
ساختمان زیبا در فالینگ واتر

 

در طول سال های پس از آن، رایت نیز به طور چشمگیری به طراح سازه های عمومی تبدیل شد. او در سال ۱۹۳۹یک اسکله ای مشرف به دریاچه مونونا طراحی کرد اما با دلیل کمبود بوجه ۶۰ سال بعد و ۳۳ سال بعد از مرگ رایت یعنی در سال ۱۹۹۷ این اسکله اجرا شد.

 

سکله ای مشرف به دریاچه مونونا
اسکله ای مشرف به دریاچه مونونا

 

در سال ۱۹۴۳، رایت پروژه ای را طی ۱۶ سال از زندگی خود را که طراحی کرده بود یعنی موزه گوگنهایم هنر مدرن و معاصر در شهر نیویورک را اجرا کرد. اکنون این ساختمان زیبا به عنوان یکی از بهترین ساختمان های نیویورک مورد احترام قرار می گیرد.

 

موزه گوگنهایم هنر مدرن و معاصر در شهر نیویورک
موزه گوگنهایم هنر مدرن و معاصر در شهر نیویورک

 

فرانک لوید رایت در ۹ آوریل ۱۹۵۹، در سن ۹۱ سالگی، شش ماه قبل از اینکه گاگنهایم افتتاح شود ، فوت کرد. رایت به عنوان بزرگترین معمار قرن بیستم و بزرگترین معمار آمریکایی در تمام دوران به حساب می آید.

او با تکیه بر سبک معماری آمریکایی یعنی معماری که بر سادگی و زیبایی طبیعی تأکید داشت، برخلاف معماری پیچیده و پرطرفدار که در اروپا حکم فرما بود. رایت در طول عمر خود بیش از ۱۱۰۰ ساختمان را طراحی کرده است .

 

منبع : biography

زندگی نامه لوییس کان ، معمار برجسته آمریکایی

 

 

همچنین ببینید

پنل خورشیدی

۱۰ ساختمان برتر دنیا از لحاظ پایداری و مجهز بودن به پنل خورشیدی

معماری هایی با به کار بردن پنل های خورشیدی که زیبایی و کاربردی بودن را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *